Turkish English
Salı, 21 Mart 2017 08:59

Damızlık Boğa, Koç ve Teke Alımına %80 – Ahır Yapımına %50 Hibe Desteği

Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) içerisinde yer alan illerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından damızlık koç, teke ve boğa alımlarında %80 hibe desteği sağlanacaktır. Ayrıca bu hayvanlar için yeniden kurulacak veya yenilenecek tesisler için de %50 geri ödemesiz kredi desteği sağlanacaktır.

 

Bu karşılıksız finans desteği bakanlığı 2014-2018 yıllarını kapsayan damızlık hayvanların geliştirilmesi projesi kapsamında sağlanmaktadır. 2017 yılına ait karar 4 Mart tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
Resmi Gazetede Yer alan tebliğin tamamını görmek için tıklayınız.

Hibe Desteğinden Kimler Faydalanabilecek?

Bu Tebliğ kapsamındaki hibe desteklemesinden; Bakanlık Türkvet veri tabanına ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı en az 10 en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli ve başvuru tarihinden en az 1 yıl önce bu sistemlerde kayıt altına alınmış aktif işletmesi olan gerçek ve tüzel kişiler yararlanır.

NOT: Bu tebliğe göre verilecek hibe desteğinden yeni sıfırdan kurulacak tesisler yararlanamamaktadır. Mevcut bulunan işletmeler bu destek ile hem tesislerini modern hale getirebilecekler, hem de hayvan varlıklarını %80 hibe oranıyla büyüte bilecekler.

Destek ile alınan hayvanlar 2 yıl satılamayacak.

Hibe kapsamında satın alınan damızlık erkek materyalin iki yıl süre ile satılmayacağına, ahır/ağıl yapımı hibelerinde ise işletmenin 3 yıl boyunca aktif olacağına dair yatırımcıdan taahhütname alınır. Taahhütname, il müdürlüğü ile yatırımcı arasında imzalanır.

 

 

Hangi İller Faydalanabilecek?
DAP kapsamındaki Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van

GAP kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, ve Şırnak

KOP kapsamındaki Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray

DOKAP kapsamındaki Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Bayburt ve Gümüşhane bu desteklerden faydalanabilecektir.

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi Başvuruları Başlıyor. Detaylar için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Büyükbaş Hayvancılık Hibe Kredileri ve Destekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okunma 2959 defa

Bize ulaşmak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.


* İnsanmısın?