Turkish English
Salı, 21 Mart 2017 10:48

460 Bin Esnaf ve KOBİ’ye Daha 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek

2016 yılı sonunda Esnaf ve KOBİ’lere büyük bir müjde olarak verilen 50 Bin TL Faizsiz ilk yıl ödemesiz ve 3 yıl vadeli kredi için bir müjde de Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Başbakan grup toplantısında 50 Bin TL Faizsiz Kredi için başvuruda bulunan 460 Bin Esnaf ve KOBİ’nin tamamının bu imkandan faydalanacağının müjdesini verdi.

 

20 Şubat tarihinde başvuruların sonuçlandığı KOSGEB veritabanı güncellemesini yapan yüzbinlerce esnaf ve KOBİ büyük bir sabırsızlıkla faizsiz finansman sonuçlarını bekliyor. Bu ilgi sonucunda son 2 gündür KOSGEB resmi web sitesinin kilitlenmesine sebep oldu. Başvuru sonuçları ve krediyi almaya hak kazananlar

KOSGEB resmi web sitesinden ilan edilecek. Siteye gitmek için tıklayınız.

 15 Bin Sınırı Kaldırıldı 460 Bin Esnaf ve KOBİ Faydalanacak

Esnaf ve KOBİ için 50 Bin TL Faizsiz krediden ilk olarak 15 bin firmanın faydalanacağı duyurulmuş ve buna göre hazırlıklar yapılmıştı. Fakat başvuruların çok yoğun geçmesi ve firmaların finansman sorunlarının gün yüzüne çıkması ile hükumet harekete geçti ve krediden faydalanmak isteyip şartları uyan tüm firmalara bu imkanın sağlanması için hazırlıklara başladı. Faiz ödemesi KOSGEB tarafından karşılanacak kredi için 9 banka kredi verici durumda olacak. KOSGEB tarafından ilan edilecek firmalar bu bankalara giderek peşin olarak 50 Bin TL’yi alabilecekler. Bu kredilerin faizini ise KOSGEB karşılayacak.

Böylece hem firmaların acil finansman sıkıntısı giderilecek, hem de bankalar ciddi bir kredi kullandırmış olacaktır. KOSGEB sadece bu kredilerin faizlerini yükleneceği için de devletin verilecek olan bu 11 Milyar TL’lik destekte yükü çok daha az olacaktır. Ekonomi yönetimi bu yöntemle bir taşla pek çok kuş vurmuş olacaktır.

Ayrıca yapılan son açıklamaya göre de kredi miktarının firmaların cirolarına göre belirleneceği belirtildi. Bu rakam 20 Bin TL ile 50 Bin TL arasında olacaktır.

 

Kredi Hangi Kalemlerde Harcanabilecek?
KOSGEB genelde proje bazlı kredi veren ve sadece faturalandırılan kalemlerde ödeme yapan bir sisteme sahiptir. Fakat bu finans desteğinde hiç bir koşul bulunmamaktadır. Firmalar aldıkları krediyi istedikleri alanda harcayabileceklerdir. Ayrıca bir ön koşulda bulunmamaktadır. Sadece şartlarının uyması yetmektedir. Bundan dolayı bu kredi firmalar için gerçekten de bir nefes alma imkanı sağlayacaktır.

 

Okunma 2498 defa

Bize ulaşmak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.


* İnsanmısın?