Turkish English
Salı, 21 Mart 2017 09:02

2017 Yılı Genç çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi Başvuruları Başlıyor.

2016 yılında Adalet ve Kalkınma Partisinin 1 Kasım seçimleri için verdiği vaatlerden bir tanesi olan Genç çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi için yoğun bir başvuru olmuş ve yaklaşık 20 Bin Genç çiftçi kredi almaya hak kazanmıştı.

2016 yılında teşvik almaya hak kazanamayan genç çiftçiler büyük bir umutla 2017 yılı başvurularını beklemektedirler. Karşılıksız destek bekleyen genç çiftçiler için sevindirici haber Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten geldi.

 

Bakan Çelik yaptığı açıklama 2017 yılı Genç çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi için yakında başvuruları almaya başlayacaklarını açıkladı. 2017 yılında verilecek karşılıksız desteklerde bazı değişiklikler olacağını bildiren Bakan Çelik, bu yıl genç çiftçilerimize yerli hayvan dağıtımı da yapılacağını söyledi. Böylece Erzurum’daki, Kars’taki çiftçimizde kazanacak dedi.

 2017 Genç Çiftçilere 30 bin TL Ödemesiz Finansman Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2016 yılı başvuruları 13 Nisan tarihinde başlamıştı. Bu yılda yine aynı tarihlerde başvuruların başlaması beklenilmektedir. Başvurulardan önce bakanlık tarafından tebliğ yayınlanacak ve buna göre Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredinin detaylarını öğreneceklerdir.

Bakanlığın Tebliği önümüzdeki günlerde yayınlanacak ve buna göre başvuru koşulları ve tarihleri netleşecektir. Bakan Çelik’in yaptığı açıklamaya göre tebliğin Mart ayında yayınlanmasını beklemekteyiz. Tebliğ yayınlandıktan kısa süre sonra da ön başvuru işlemi başlayacaktır. Ön başvuru işlemi yine https://gencciftci.tarim.gov.tr/ adresinden gerçekleştirilecektir.

Ön başvuruyu yapan gençler daha sonra hazırlayacakları dosyayı Tarım il/ilçe müdürlüklerine teslim ederek başvurucu işlemini gerçekleştirecek ve sonuçları bekleyeceklerdir. Başvuru tarihi 2016 yılında olduğu gibi 1 ay sürecektir. Başvuru sonuçları ise yaklaşık ise başvuruların bitiminden 1 ay sonra il/ilçe müdürlükleri tarafından askıya çıkarılarak açıklanacaktır. Ayrıca ön başvuru işlemi gerçekleştirdiğiniz ekrandan da başvuru sonuçlarını öğrenebileceksiniz.

2017 Yılı İçin Başvuracaklar Nelere Dikkat Etmeliler?
2016 yılında yapılan başvurular genellikle hep aynı grupta (büyükbaş hayvancılık) toplandığı için kişiler arası seçimde sıkıntılar yaşandı. Aynı proje ve aynı özellikte bir sürü genç içerisinden birkaç kişi seçilmek zorunda kalındı. Buda seçimlerde torpil mi yapılıyor söylentilerine sebep oldu.

 

 

Tecrübeli Olduğunu Alanlarda Başvuru Yapın ve Bunu Belirtin.

Herkes gibi bakanlıkta verdiği paranın boşa gitmesini istememektedir. Bundan dolayı da başvuran kişinin sadece bir heves uğruna mı başvurduğu yoksa başvurduğu alanda kişinin bilgili ve tecrübeli mi olduğu önemlidir. Bu aynen ulaştırma Bakanlığının hibe araba dağıtırken ehliyeti olan kişilere öncelik vermesi gibidir. Eğer aileden gelen büyükbaş veya küçükbaş hayvancılıkta tecrübeniz varsa bunu mutlaka dosyanızda belirtin. Veya elinizde yapacağınız alanla ilgili diploma, sertifika veya buna benzer bir belge varsa mutlaka bunu dosyanıza ekleyiniz. Bunlar sizin başarı şansınızı yükseltecektir.

Ayrıca seçtiğiniz konu ile ilgili yapacağınız çalışmaların bir analizini de yapabilirsiniz. Bir nevi fizibilite çalışmasını dosyanıza eklemek size fayda sağlayabilir. Hedef pazarınız, pazarlama yönteminiz, tahmini üretim rakamlarınız ve bunun pazarda edebileceği fiyatları analiz eder ve bununla başvuru yaparsanız hem önünüzü daha iyi görürsünüz, hemde komisyonda bu işi gerçekten yapabileceğinizi ispatlamış olursunuz.

Büyükbaş Hayvancılık için verilen hibe kredi ve destekler için tıklayınız.

Hangi Projelerle Başvurursam Başarı Şansım Artacaktır?
Eğer siz 2017 yılı için diğerlerinden farklı projelerle gelirseniz başarı şansınız daha da yüksek olabilir. Bu projeler arasında istiridye mantarı üretimi, solucan gübresi üretimi, kaz yetiştiriciliği, salma tavuk yetiştiriciliği gibi konular olabilir. Eğer diğer projelerden ayrılıp bir farklılık denemek istiyorsanız bunun gibi projelerle başvuru yapabilirsiniz. Alacağınız 30 Bin TL ile iyi bir tesis kurulumu yaptırabilirsiniz. Bahsettiğimiz 4 proje içinde güzel izolasyonlu bir çadır ve iklimlendirme sistemi kurulumu yaptırabilirsiniz.

Fetö Temizliğinden Sonra Daha Adil Seçim Bekleniyor.
2016 başvurularında en çok duyulan söz “Yok abi adamlar kendi tanıdıklarına veriyor” idi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında her kurumda olduğu gibi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında da ciddi tasfiyeler oldu. Bu tasfiyelerden sonra bakanlığın verdiği pek çok teşvikte olduğu gibi Genç Çiftçi projesinde de daha adilane ve eşit bir seçim yapılması beklenilmektedir.

Okunma 2936 defa

Bize ulaşmak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.


* İnsanmısın?