Turkish English
Salı, 21 Mart 2017 08:46

2017 Küçükbaş Hayvancılık için Hibe ve Kredi Destekleri

Ülkemizde özellikle son dönemde artan et fiyatlarını düşürebilmek ve kontrol altına alabilmek için Küçükbaş hayvancılığa özel önem verilmektedir. Devlette verdiği pek çok hibe ve düşük faizli kredi imkanları ile küçükbaş hayvancılığın gelişmesi için çalışma yapmaktadır. 1980 yıllarda 60 Milyon civarında olan küçükbaş hayvan varlığımız 2009 yılında dip nokta olan 25 Milyon civarına düşmüştür. 2009 yılından sonra verilen hibe ve teşvik finansmanları ile sayı tekrardan artarak bugün 44 Milyon civarına yükselmiştir.

 

Artan Et Fiyatlarını Düşürmek İçin Küçükbaş Hayvancılık Önemli
Küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinin düşmesi ve sofralık et olarak büyükbaş hayvan kullanımı yaygınlaşması sebebi ile son yıllarda et fiyatları oldukça yükseldi. Özellikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı artan et fiyatlarını kontrol altına almak ve daha makul düzeylere getirebilmek için küçükbaş Hayvancılık için hibe, faizsiz kredi ve düşük faizli kredi desteği gibi pek çok yatırım desteğini sunmaya başlamıştır. Ayrıca ahır ve ağıl yapımı için de %50’ye varan geri ödemesiz finans imkanları ile üreticileri desteklemektedir.

 sağlanan bu imkanlarla son yıllarda küçükbaş hayvan sayısında ciddi artışlar meydana gelmiş, özellikle kasap reyonlarında koyun ve keçi etleri tekrardan yerini almaya başlamıştır.Özellikle son dönemde kg fiyatı 20-25 TL civarından satılan keçi etleri tüketiciler tarafından da tercih edilmeye başladı.

Küçükbaş Hayvancılık için Hibe ve Kredi Veren Kurumlar
Bu yetiştiricilik türü için ülkemizde hibe, faizsiz ve düşük faizli kredi imkanı sağlayan pek çok kurum vardır. Bunların başında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kalkınma Ajansları, KOSGEB, Ziraat Bankası ve yerel yönetimler (belediyeler) gelmektedir.

Bu desteklerden yararlanabilmek için pek çok şart aranmaktadır. Bunların en başında mevcut üretici olmak gelmektedir. Şuan sıfırdan başlayanlar için bu imkanı sağlayan tek kurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının vermiş olduğu Genç Çiftçilere 30 bin TL Hibe Kredi projesidir. Bunda da Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak gerekmektedir. Bunun dışındaki tüm krediler sizin mevcut bir küçükbaş hayvan yetiştiricisi olmanızı şart koşmaktadır. Bundan dolayı eğer gelecek dönemde sizde bu imkanlardan faydalanmak istiyorsanız 3-5 koyun veya keçi alarak kaydınızı yaptırmalısınız. Bu şekilde kayıtlı üretici olarak ilerleyen yıllarda hibe ve kredilerden faydalanabilirsiniz.

 

 

Sıfırdan Başlayacaklar için Kredi İmkanları
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kredilerin büyük çoğunluğu mevcut olan yetiştiricileri desteklemekte ve işlerini büyütmek için imkan sağlamaktadır. Eğer ilk defa hayvancılık ile uğraşacaksanız size bu imkanı sağlayan tek geri ödemesiz finansmanı bakanlık sağlamaktadır. 2016 yılında ilk defa verilen Genç çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi projesi 2017 yılında da gerçekleştirilecektir. Geçtiğimiz günlerde Bakan Çelik tarafından kredi başvurularının önümüzdeki günlerde başlayacağı açıklandı. 2017 yılı için 15 Bin genç çiftçinin bu imkandan faydalandırılacağı belirtiliyor. Başvuruların Nisan ayında alınması beklenilmektedir. Başvurular için sayfamızı takip etmeye devam ediniz.

2016 yılında projeden faydalanan genç girişimcilere 40 baş koyun veya keçi dağıtımı yapıldı. proje 3 yıl olarak belirlenmekte ve bu süre zarfından verilen hayvanların muhafaza edilmesi gerekmektedir.

2017 yılı Genç çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi başvuruları ve detaylı bilgi için tıklayınız.

TKDK IPARD 2 Destekleri
Tarımda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) özellikle hayvancılık alanında en büyük destekleri veren kurumlardan bir tanesidir. Özellikle büyük hacimli yatırımlar için %50-%70 arası destek sağlayabilmektedir. IPARD 2 destekleri Avrupa Birliğinin de katkı sunduğu, özellikle büyük üretim yapan işletmelerin AB kalitesine çıkartılmasını amaçlamaktadır.

IPARD 2 destekleri genellikle çiftlikte kullanılacak iş makinesi ve barınak tesislerinin inşası için kredi sağlamaktadır. Sizin 50-100 baş hayvanınız var fakat tesisiniz geleneksel tipte ise, işte bunun modernize edilerek AB standartlarına geliştirilebilmesi için IPARD projesinin hibe kredilerini kullanabilirsiniz.

Özellikle küçük ve orta boy olan işletmeleri işlerini büyütmek ve daha modern tesislere kavuşmak istiyorlarsa mutlaka TKDK desteklerini incelemeli ve girişimde bulunmalıdırlar. Ahırınızın modernleştirilmesi, sağım odası, süt soğutma sistemleri ve gübre depolama sistemlerini %50 – 65 oranında hibelerle yaptırabilirsiniz.

Kalkınma Ajanlarının Küçükbaş Hayvancılık için Hibe Destekleri
Ülkemizde bulunan 26 Adet kalkınma ajansları bulundukları bölgelerde küçükbaş hayvancılık için destekler vermektedirler. Özellikle damızlık koç, teke ve boğa için %35 ile %80 arasında hibe destekleri vermektedirler. Her ajans kendi bölgesinin yapısına göre değişik destekler sunmaktadırlar. Doğrudan Faaliyet Desteği, Faiz İndirimli ve Faizsiz Kredi Desteği ve Güdümlü Proje Desteği adı altında fonları mevcuttur. İlinizin bağlı bulunduğu kalkınma ajansını sürekli takip ederek verdikleri desteklerden faydalanabilirsiniz.

Kadın girişimciler için Mikro Kredi ile Başlamak
Mikro kredi özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde kadın girişimcileri desteklemek amacıyla kurulmuş sosyal bir fondur. Bir iş fikri olan fakat sermayesi olmayan kadınlara verdiği küçük krediler ile onları ticaret hayatına sokmayı hedeflemektedir. Mikro kredi ile kadınlara 1.000 TL ile 15.000 TL arasında destek sağlayabilmektedir. Ülkemizde de pek çok kadın aldıkları küçük kredilerle iş hayatına atılmış ve pek çok başarılı sonuç ortaya çıkmıştır.

Kimi kadın 50-100 tavuk alarak yumurta üretimine başladı, kimisi aldığı keçilerle süt üretimi yaparak üretime geçtiler. Kazandıkları paralar ile borçlarını kapatıp, büyüyebilmek için daha fazla kredi alarak yollarına devam ettiler. Bu şekilde şuan yanında 10’larca işçi çalıştıran kadın girişimciler bulunmaktadır. Sizde mikro krediye başvurup gerekli eğitimleri alarak başarı hikayenizi başlatabilirsiniz. mikro kredi resmi web sitesi için tıklayınız.

Bankaların Vermiş Olduğu Küçükbaş Hayvancılık Kredileri
Ziraat Bankası

Ziraat Bankası kuruluş amaçları itibari ile özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimlere en çok kredi imkanı sağlayan bankamızdır. Banka küçükbaş hayvancılık için uygun şartlarda faiz indirimli kredilere sahiptir.

Banka hem besi hayvancılığı hem de süt üretim tesisler için kredi vermektedir. Ziraat Bankası kurulacak işletmelerin belirli bir büyüklükte olmasını şart koşmaktadır. Bunun için koyun için en az 50 baş, keçi için ise en az 25 baş hayvana sahip olmalıdır. Eğer işletmeniz bu sayıların altında ise kullanacağınız kredi ile en az bu büyüklüklere getirme taahhüttü vermeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi kapsamındaki Yatırım Kredileri;

Koyun Keçi Kayıt Sistemine kaydedilmiş, 9-24 aylık hayvanların alımı
Barınak yapımı ve tadilatı
Süt sağım ünitesi, süt soğutma tankı alımı
Yem hazırlama ünitesi, balya makinesi ,çayır biçme makinesi, silaj makinesi alımı
Güneş enerji sistemi alımı
Diğer yatırım giderlerinin finansmanı sağlar.
Ziraat Bankası Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi kapsamındaki İşletme Kredisi;

Tek yıllık yem bitkisi üretim giderleri
Diğer işletme giderlerinin finansmanı sağlar.
Bunların dışında Şekerbank, Denizbank, Finansbank, Yapı Kredi Bankası ve Garanti bankasının da hayvancılık kredileri mevcuttur. Tabi bankaların neredeyse tamamı kredi verirken sizden teminat isteyeceklerdir. Eğer işletmeniz teminat gösterecek limitte değilse ev, arsa, tarla gibi teminatlar isteyebilmektedirler. Eğer teminatınız yoksa bankalardan kredi almanız pek kolay olmayacaktır.

Okunma 3270 defa

Bize ulaşmak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.


* İnsanmısın?